Fragmat-Med


PRZEPUKLINA BRZUSZNA

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie błony otrzewnej, najczęściej wraz z pętlami jelit, poza anatomiczne granice jamy brzusznej. "Zawartość" jamy brzusznej utrzymywana jest powłokami, na które składają się m. in. mięśnie brzucha, rozcięgna, więzadła. W jamie brzusznej panuje stale dodatnie ciśnienie, które wzrasta podczas kaszlu, śmiechu, przy parciu na stolec, oddawaniu moczu. Są to sytuacje, podczas których pracują mięśnie brzucha, tworząc tzw. tłocznię brzuszną. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pod jego wpływem, w miejscach osłabienia ścian brzucha, dochodzi do przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.

Przepuklina brzuszna - metody leczenia.

Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Jedyną metodą leczenia przepukliny jest leczenie operacyjne. Zastosowanie przy leczeniu przepukliny nowoczesnej techniki operacyjnej i specjalnej siatki pozwala na szybki powrót do codziennych zajęć.
Opis przebiegu zabiegu metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą "Trabucco": przepuklina operacja - opis zabiegu.


Zobacz inne rodzaje przepuklin:

  • przepuklina pachwinowa
  • przepuklina udowa

  • Powrót na stronę główną: przepuklina.